Obor: Chemie

Testování pokročilých nanomateriálů pro ochranu životního prostředí

Rádi byste uplatnili své znalosti fyziky/chemie v oblasti ochrany životního prostředí? Zajímá Vás, jak přeměnit nebezpečné skleníkové plyny na užitečné palivo? Přidejte se k nám a naučíme Vás testovat nejpokročilejší nanočástice v elektronovém mikroskopu a foto-reaktoru.  Odhal vliv struktury nanočástic na jejich fotokatalytickou aktivitu!  Vhodné pro studenty inženýrství, fyziky či chemie.    Skupina Mikroskopie a spektroskopie povrchů, odděleni…

Celý popis

Efektivní strategie pro produkci rekombinantní 2Apro enterovirů (A71 a D68) pro následný návrh inhibitorů proteáz.

Enteroviry (EVs) jsou jednovláknové RNA viry s pozitivní polaritou, jejichž zástupci způsobují rozšířená onemocnění s významnými zdravotními a ekonomickými dopady, které se běžně vyskytují u malých dětí i dospělých. Jsou nejčastějšími původci virových respiračních a neurologických infekcí, obvykle způsobují mírné příznaky, ale jsou schopny vyvolat závažné problémy, včetně akutních záchvatů astmatu, akutní paralýzy a myokarditidy.…

Celý popis

Funkční nanovrstvy pro reálný svět

Student se během své stáže seznámí s postupy přípravy, charakterizace a aplikace funkčních nanovrstev s tzv. antifoulingovými vlastnostmi, které mohou mít široké uplatnění pro reálný svět. Naučí se např. i metody postmodifikace polymerních vrstev s cílem ukotvit bioreceptory k povrchu při dosažení cílených funkčních vlastností povrchu. Procesy funkcionalizace bude kontrolovat pomocí optických metod (např. surface plasmon resonance…

Celý popis

Využití imobilizovaných faktorů pro diferenciaci primárních osteoblastů

Tkáňové kultury jsou bodem výzkumu v různých oblastech biologie, chemie, imunologie a medicíny. Obvykle se používají takzvané imortalizované kultury, tj. kultury buněk, které se mohou neomezeně množit, ale jsou určitým způsobem modifikované a proto se liší od buněk ve skutečných tkáních – například různé rakovinné buňky. V poslední době se stále častěji používají takzvané primární…

Celý popis

Detekce patogenů nebo protilátek proti patogenům pomocí série LSPR aktivních nanokompozitů

Cílem této práce je podílet se na vývoji nového detekčního systému nejen vybraných bakterií a virů, ale i jejich proteinů a protilátek proti nim. Detekční systém je založen na principu fyzikálního jevu LSPR (lokalizované povrchové plazmonické rezonanci), kdy po navázání patogena/proteinu/protilátky na LSPR senzor obsahující kovové nanočástice (stříbro, měď…) dojde ke změně optických a elektrických…

Celý popis

Photovoltaic devices and light emitting diodes

This topic connected with fabrication of solar cells, photodiodes, emitting diodes. The student will get acquainted with vacuum technology, thin film deposition methods in vacuum as well as by spin coating method. The student will start to work with vacuum setups for thin film deposition. As a result of the work, a device (photodiode or…

Celý popis

Příprava a optimalizace anorganických krystalů pro detekci ionizujícího záření

Student se v průběhu stáže seznámí s charakterizací a přípravou krystalů pro scintilační detektory ionizujícího záření. Krystaly budou připravovány moderní metodou micro-pulling-down, která je v ČR instalována zatím pouze na Fyzikálním ústavu AV ČR. Bude studován vliv složení (stechiometrie) krystalů na bázi gadolinito-galito-hlinitých granátů Gd3(Al,Ga)5O12 (GAGG) a lutecito-hlinitých granátů Lu3Al5O12 (LuAG) na jejich luminiscenční a scintilačních vlastnosti. Oba…

Celý popis

Pohled do srdce afinitních biosenzorů aneb vývoj biočipů na míru

Student se v rámci této stáže nejprve seznámí se základními principy moderních afinitních optických a piezoelektrických biosenzorů, které zacilují na analýzy reálných, tudíž komplexních biologických vzorků, se zaměřením na oblasti bezpečnosti obyvatel, klinické diagnostiky a bezpečnosti potravin. V rámci této stáže si student osvojí měření metodami surface plasmon resonance (SPR) a quartz crystal microbalance (QCM). Seznámí se…

Celý popis