Martin Csiba absolvoval stáž v Laboratoři funkčních biorozhraní na Sekci optiky Fyzikálního ústavu AV ČR. Stáž mu pomohla si ujasnit, jak by chtěl pokračovat ve své kariérní dráze, a proto teď pokračuje ve stejné laboratoři Ph.D. studiem. „Měl jsem trochu obavy, kvůli tomu, že se budu stěhovat do Prahy a že půjdu vlastně do něčeho naslepo, proto mě velmi potěšila a uklidnila možnost stáže, kde jsem si mohl vyzkoušet vše nanečisto a zjistil jsem, že je to super,“ mluví o přechodu na doktorské studium Martin.
Jaký doktorský program studuješ a proč sis ho vybral?
Studuji program P4F4 zaměřený na biofyziku, chemickou a makromolekulární fyziku. Z nabízených doktorských programů byl tento nejblíž biomedicínské fyzice, kterou jsem studoval na bakalářském a magisterském stupni a zároveň je to program, který studovaly moje kolegyně, tak jsem se na základě jejich pozitivní zpětné vazby rozhodl, že to bude asi ta nejlepší možnost.
Liší se tematicky od tvojí předchozí stáže v centru Radius?
Tematicky navazuji na svou předchozí stáž. Ta mi poskytla úvod do oblasti výzkumu funkčních biorozhraní, zejména polymerních kartáčů, což je téma našeho týmu. Věřím, že mi studium prohloubí vědomosti v tomto směru, ale i v oblasti biofyziky obecně.
Uvažoval/a jsi o nějakém jiném doktorském programu jinde?
Vzhledem k tomu, že jsem bakaláře studoval na Univerzitě Komenského v Bratislavě, tak mi nabídli Ph.D. studium i tam. Měl jsem ale pocit, že potřebuji něco nového a také jsem chtěl změnit prostředí, takže jsem si nakonec vybral Prahu.
Jaký je rozdíl mezi magisterským a doktorským studiem?
Myslím si, že se liší hlavně intenzitou. Na Ph.D. studiu je mnohem více prostoru pro experimenty a psaní článků, předmětů je již mnohem méně. Je to více individuální. Bakalářské i magisterské studium je o přednáškách a cvičeních od rána až do večera. Magisterské studium zahrnuje trochu víc práce v laboratoři a doktorské studium je již plně zaměřené na samostatnou práci.
Je pro tebe tato změna obtížná?
Myslím si, že kdybych měl přejít z prezenčního studia rovnou k psaní článků a práci v laboratoři, byl by to možná problém. U mě došlo k tomuhle přechodu přirozeně, a to hlavně díky stáži, která mě na změnu připravila. Viděl jsem, jak to v laboratoři funguje a jak funguje práce v týmu od psaní článků až po experimenty.
Jak se ti zatím na FZU líbí? Jsi spokojen s výběrem doktorského studia?
Spokojený jsem zatím úplně maximálně! Měl jsem trochu obavy, kvůli tomu, že se budu stěhovat do Prahy a že půjdu vlastně do něčeho naslepo, proto mě velmi potěšila a uklidnila možnost stáže, kde jsem si mohl vyzkoušet vše nanečisto a zjistil jsem, že je to super. Zaměření je podobné jako na magisterskému studiu, a to se týká i mé diplomové práce. V té práci jsem se věnoval nanočásticím, jejichž interakce jsme sledovali pomocí metod QCM anebo elektrochemických metod. Podobně se tomu věnuji i teď, ale jsou tam i optické metody.
Motivovala tě stáž přihlásit se právě na tento doktorát?
Rozhodně ano! Vlastně jsem paní doktorku Lísalovou (vedoucí Laboratoře funkčních biorozhraní) sám oslovil a zeptal se, zda by bylo možné s ní spolupracovat na mém doktorátu. Nabídla mi stáž, abych si to nejprve vyzkoušel.
Poskytl ti FZU při zařizování stáže podporu? Jakou?
Ústav mi poskytoval pomoc od samého počátku komunikace. Kromě mé vedoucí jsem komunikoval také s Petrou Kratochvílovou z HR týmu, která mi pomohla se všemi administrativními aspekty stáže, jako je vyplnění Learning Agreement a podání žádosti o stáž prostřednictvím formuláře Centra Radius. Dále mi poskytla dotazníky a formuláře potřebné pro práci na FZU. Takže pomoc s vyřízením stáže byla na vynikající úrovni.
Doporučil bys ostatním studentům absolvovat před doktorským studiem stáž?
Určitě ano! Člověk si vyzkouší, do čeho jde, protože samotný doktorát je na čtyři roky a není úplně nejvhodnější po roce zjistit, že to není to pravé. Je určitě fajn přijít na stáž, všechno si vyzkoušet a potom se rozhodnout, zda pokračovat nebo změnit zaměření. Myslím si, že stáže jsou všeobecně velmi dobré. Já jsem na stáž přišel přes projekt Erasmus +, takže vše bylo i dobře financované a byl jsem schopný v klidu pokrýt veškeré životní náklady.