Ze stáže na doktorát – Alicia

Alicia Calé studuje Ph.D. v Laboratoři biofyziky na Fyzikálním ústavu AV ČR pod vedením Olega Lunova.  Stáž v rámci programu Erasmus + jí tuto studijní možnost otevřela, a tak může pokračovat v práci na FZU, která ji baví.

Jaký doktorský program studuješ a proč sis ho vybrala?

Téma mého doktorského studia je Mechanická regulace metabolismu rakovinných buněk jater. Vybrala jsem si ho tak trochu náhodou, protože jsem nejprve absolvovala stáž a potom mi kolegové z Laboratoře biofyziky nabídli možnost zůstat u nich na doktorát. Byli spokojeni s mou prací a mě se líbilo, co jsem dělala, takže jsem nabídku přijala.

Liší se to od tvojí předchozí stáže v centru Radius?

Ano. Když jsem byla na stáži, většinou jsem pomáhala doktorandům, kteří již byli v týmu. Učili mě různé metody, a já jim pomáhala s jejich experimenty. Rozdíl spočívá v tom, že teď pokračuji v provádění experimentů pro svou vlastní doktorskou práci.

Uvažovala jsi o nějakém jiném doktorském programu jinde?

Ne, nepřišla jsem na FZU s úmyslem po stáži pokračovat na Ph.D., po stáži jsem se chtěla vrátit zpět do Francie a hledat si tam práci. Studovat Ph.D. jsem ani moc nechtěla. Nebyla jsem vyloženě proti, ale nijak jsem se na to nezaměřovala.

Jaký je rozdíl mezi magisterským a doktorským studiem?

První věc, kterou chci zmínit je, že při studiu Ph.D. dostáváte zaplaceno, což je velmi příjemný rozdíl. Magisterské studium je hodně zaměřené na různé předměty a převážně se jen učíte teorii. Doktorát je více o experimentech, analýze dat a psaní publikací.

Je pro tebe tato změna obtížná?

Zatím ne. Možná, až budu interpretovat a psát články, bude to obtížnější, protože jsem nikdy nic takového nedělala. Pravděpodobně to bude náročnější než provádění experimentů. Ale zatím to zvládám.

Jak se ti zatím na FZU líbí?

Práce v Laboratoři biofyziky mě opravdu baví. Máme vyhrazené prostory pro buněčné kultury, mikroskopii, biofyziku a biochemii, což je skvělé. Kdyby se mi tu nelíbilo, nezůstala bych tu.

Doporučila bys ostatním studentům absolvovat před doktorským studiem stáž?

Moje situace byla jiná, ale myslím si, že absolvovat stáž před zahájením doktorského studia může být velmi užitečné. Během stáže na vás není vyvíjen žádný tlak, pomáháte s experimenty ostatním kolegům a pozorujete, co se děje v laboratoři. Také se seznámíte s týmem a zjistíte, jestli si rozumíte s ostatními kolegy, což je důležité, pokud plánujete v kolektivu zůstat několik let. Myslím si, že je to opravdu dobrý nápad a jsem ráda, že jsem stáž absolvovala.