Organizace: Fyzikální ústav AV ČR

Biofyzik junior

Přestavba cytoskeletu jako potenciální regulátor metabolického přepínání v buňkách rakoviny jater Nové důkazy odhalily, že fyzikální podněty z buněčného mikroprostředí hrají klíčovou roli při přenosu mechanických signálů, které regulují klíčové buněčné funkce, jako je proliferace, migrace a maligní transformace [1-3]. Nyní je jasné, že nádorové buňky jsou vystaveny dynamickému působení mechanických sil, které mohou řídit…

Celý popis

Materiálový/á inženýr/ka – Junior

Baví Tě materiály a chtěl*a by sis vyzkoušet jaké to je pracovat ve vědeckém prostředí? Pracoval*a jsi někdy na vývoji nových materiálů s uplatněním do průmyslu? Nabízíme stáž na pozici materiálového inženýra juniora, přímo na Fyzikálním ústavu AV ČR. Během stáže si projdeš celý cyklus vývoje materiálů od rešeršní činnosti, přes termodynamické výpočty až po…

Celý popis

Využití vektorových databází pro podobnostní vyhledávání

V souvislosti s rozvojem využívání vektorových reprezentací entit zejména v souvislosti se zpracování dat pomocí (hlubokých) neuronových sítí, roste i význam vektorových databází (např. Chroma DB, Qdrant.tech, …). V rámci stáže bude probíhat implementace podobnostního vyhledávání v dané doméně dle dohody s uchazečem. Zadání může být rozšířeno o multimodální přístupy či další use-cases. https://www.fzu.cz/home

Celý popis

Bridging the Gap: Integrace experimentů a strojového učení v materiálovém inženýrství

Predikce vlastností materiálů pomocí modelů strojového učení.Experimentální studie kovových materiálů spojené se strojovým učením a algoritmickým modelováním umožní účastníkům stáže vytvářet predikční modely mechanických vlastností materiálů z reálných dat a navrhovat strategie pro jejich praktické využití. https://www.fzu.cz/home

Celý popis

Optimalizace procesů 3D tisku s využitím datové analýzy

Studenti, kteří se účastní této stáže, budou mít možnost aktivně přispět k vývoji nových metod analýzy a optimalizace procesů 3D tisku kovových materiálů. Jejich úkolem bude zkoumat komplexní vztah mezi různými faktory ovlivňujícími proces tisku a koncovými vlastnostmi tištěných součástí. Cílem je navrhnout inovativní a efektivní přístupy k optimalizaci těchto procesů, které povedou ke zvýšení…

Celý popis

Vizuální synergie: Propojení experimentální práce a vizualizace pro hlubší porozumění získaným datům

Stáž kombinuje experimentální práci se sběrem dat, programováním k jejich vizualizaci a tvorbou interaktivních webových aplikací pro prezentaci výsledků. Účastníci získají dovednosti v oblasti práce s daty, programování a komunikace vědeckých poznatků. https://www.fzu.cz/home

Celý popis

Do hlubin materiálů: Studium mikrostruktury v kovovém 3D tisku 

Experimentální analýza mikrostruktury tištěných kovových materiálů. Tato stáž poskytuje studentům možnost zaměřit se na experimentální analýzu mikrostruktury tištěných kovových materiálů pomocí různých technik mikroskopie a obrazové analýzy. Cílem je porozumění vztahu mezi procesními parametry tisku a výslednou mikrostrukturou materiálu. https://www.fzu.cz/home

Celý popis

Junior Projekťák/Projekťačka

Láká Tě prostředí vědy a výzkumu? Chceš si vyzkoušet jaké to je pracovat v týmu projekťáků, kteří administrativně řídí vědecké projekty v souhrnu několika set milionů korun? Nabízíme možnost trainee programu na pozici Projektového administrátora juniora, přímo na jednom z našich pracovišť na Praze 8. Začneš základní administrativou a podporou týmu, ale do budoucna se můžeš vypracovat na…

Celý popis

Aplikace molekulární dynamiky v materiálovém výzkumu

Molekulární dynamika (MD) je počítačová simulační metoda, která popisuje pohyb atomů a molekul. Nejčastěji se trajektorie atomů a molekul určují numerickým řešením Newtonových pohybových rovnic pro systém interagujících částic, kdy síly mezi částicemi a jejich potenciální energie se často počítají pomocí meziatomových potenciálů nebo molekulárně mechanických silových polí. Metoda se používá především v chemii, fyzice, nauce…

Celý popis

Automatická charakterizace vlastností laserového svazku

Moderní zdroje laserového záření, především lasery na volných elektronech (FEL), dokáží produkovat impulzy o dříve nemyslitelných intenzitách a energiích fotonů překračujících desítky kiloelektronvoltů. Charakterizace takovýchto intenzitních laserových svazků na krátkých vlnových délkách je i v dnešní době značně náročná. S vývojem světelných zdrojů tak jde ruku v ruce i vývoj analytických metod, pomocí nichž lze…

Celý popis