Zuzana Šaterová studuje biochemii na University of Glasgow ve Skotsku a právě nastoupila do třetího ročníku bakalářského studia. V rámci stáže ve vědecké skupině Hanky Lísalové na Fyzikálním ústavu AV ČR se věnovala práci s HPLC přístrojem, který pomáhala optimalizovat a zavádět do provozu chemické laboratoře. Spolu s kolegy sestavila také univerzální manuál pro jeho použití a zkoumala možnosti využití této technologie pro další experimenty. I když už je Zuzka zpět v Glasgow, pojďme si její stáž připomenout tímto letním rozhovorem.
Jak to, že jsi na stáži v Praze, když studuješ v Glasgow?
Každé léto se ráda vracím do Česka, abych navštívila rodinu a přátele. Celý život jsem tu studovala a žila, takže mě to sem stále táhne. Po ukončení studia se plánuju vrátit a podílet se na českém výzkumu. Stáž je skvělá příležitost rozšířit si obzory, poznat, co se kde děje a vytvořit si základnu pro budoucí spolupráci.
Co tě motivovalo vybrat si stáž na Fyzikálním ústavu?
Když jsem hledala letní stáž, tak jsem náhodou narazila na Centrum Radius. Zaujala mě skupina doktorky Lísalové, která se věnuje biočipům a polymerním brushům. Přihlásila jsem se a přijali mě, což mě nadchlo, protože jsem chtěla získat novou zkušenost.
Měla jsi s náplní práce na stáži nějaké zkušenosti, nebo je to pro tebe něco úplně nového?
Je to pro mě úplně nová zkušenost. Dříve jsem byla na stáži v jiném oboru, a tak jsem se trochu obávala, zda to zvládnu. O biosenzorech jsem věděla minimum, ale o to více mě to zaujalo. HPLC je užitečná a rozšířená technika, se kterou se u nás na škole běžně studenti nesetkají, takže jsem se chtěla dozvědět víc.
Pozoruješ nějaký rozdíl mezi českým vědeckým prostředím a vědeckým prostředím v UK?
Nemám zatím moc praktických zkušeností s vědeckým prostředím v Glasgow, kromě univerzitních laboratoří. V českých výzkumných institucích, jako jsou ústavy Akademie věd, jsem byla příjemně překvapena tím, jak otevřeně přistupují ke studentům a dávají jim možnost zapojit se do skutečné práce.
Jsi na stáži spokojená?
Jsem extrémně spokojená. Mám tu velkou flexibilitu a vše šlo vždy domluvit. V této chvíli jsem tu asi měsíc, jsem za polovinou stáže a všechno probíhá skvěle. Všichni jsou velmi milí a ochotní mi vše vysvětlit, a zároveň mě pustí přímo k práci. Mám velkou zodpovědnost za manuál HPLC, což je výborná zkušenost.
Měla jsi před nástupem na stáž nějaké obavy?
Největší obavy jsem měla z nedostatku informací. První dny byly plné nových věcí, ale šlo jen o to dát si čas na zpracování. Nebyla jsem úplně vystrašená, ale šla jsem do toho s pokorou, podobně jako minulý rok, kdy jsem také měla minimum teoretických znalostí.
Doporučila bys stáž dalším studentům?
Určitě. Je to skvělá příležitost vidět, jak věci fungují v praxi, a učit se řešit problémy, které v laboratoři nastanou. V Česku není absolvování stáží úplně běžné, proto se všichni diví, když jim o tom vyprávím. Často to začíná jen jednoduchým e-mailem, ale musíte být proaktivní a hledat.
Zvažovala bys po ukončení studia v UK návrat na Fyzikální ústav?
Absolvování stáže mě určitě více podněcuje k tomu se vrátit do ČR. Tým, kde spolupracují fyzici, chemici a mikrobiologové, mi přijde velmi inspirativní a myslím si, že biochemik by zde měl své místo.