Z VŠE k vědeckému projektovému managementu

Ondřej Mašek, student druhého ročníku programu Data Analytics na VŠE, se rozhodl rozšířit své zkušenosti a přihlásil se na stáž na Fyzikální ústav AV ČR na pozici Junior Projekťák. I když s projektovým managementem neměl žádné předchozí zkušenosti, rychle se do něj vžil a objevil v této oblasti svůj zájem. V rozhovoru mluví o svých první krocích ve světě vědy a projektového managementu, ale také o tom, jak se mu podařilo skloubit školu s flexibilní stáží.

Jak bys vysvětlil laikovi, co znamená projektový management?

Projektový management zahrnuje široké spektrum činností, jako například zpracování výkazů jednotlivých zaměstnanců. V současnosti připravujeme s kolegy monitorovací zprávu pro Ministerstvo a Evropskou unii, kde je třeba zhodnotit vše, co se dělo v rámci projektu a nějakým způsobem to před nimi obhájit.


Už jsi někdy něco podobného dělal, nebo se všechno učíš až tady?

Před nástupem na Fyzikál jsem neměl žádné zkušenosti s managementem, protože moje studium na to není přímo zaměřeno, ale daná oblast mě natolik zajímala, že jsem si to chtěl vyzkoušet právě prostřednictvím stáže.

Co obnáší tvoje práce?

Moje současná práce vyžaduje základní softskills a technickou zdatnost, ale zejména dávku flexibility a ochotu učit se novým věcem. Dá se říci, že jsem se musel od začátku naučit všechno. Jednotlivé projekty se navzájem velmi liší a každý přináší určité výzvy. Zároveň, některé pracovní požadavky jsou velmi specifické právě pro tuto pracovní pozici a to konkrétně třeba komunikace s ministerstvem.

Jak jsi spokojen s výběrem stáže?

Jsem maximálně spokojen. Myslím si, že mi tato pozice velmi vyhovuje a doufám, že i já jsem se osvědčil. Takže podle mě to byl velmi dobrý výběr.


Přemýšlel si i nad nějakou jinou stáží?

Při studiu na gymnáziu jsem často chodil na stáže pořádané Akademií věd, což mi poskytovalo možnosti v kontaktu s vědou. Proto se mi i Fyzikální ústav zdál atraktivní. Člověk vidí přidanou hodnotu práce v oblasti vědy, což mi dává smysl.


Měl jsi nějaké obavy před nástupem na stáž?

Před nástupem na stáž jsem měl jednu obavu týkající se časové náročnosti práce, ale věděl jsem, že jí nemám přikládat velkou váhu, protože z recenzí stážistů na webu jsem se dočetl, že stáž může být velmi flexibilní. Dříve jsem pracoval hybridně a remote, což mi vyhovovalo, a stejnou podporu mám i na Fyzikálním ústavu, což je pro mě klíčové.


Byly na tebe kladeny nějaké specifické požadavky při vstupním pohovoru?

Nic specifického. Dostal jsem šanci i s minimem zkušeností. Při pohovoru jsme probírali, co bych byl schopen nabídnout, ale celé interview mi přišlo velmi uvolněné a přátelské, nebyly tam vysloveně žádné specifické požadavky.

Jak jsi se dozvěděl o Centru Radius?

O Centru Radius jsem se dozvěděl přes předmět ve škole, který se jmenuje Text Analytics. Jedním z vyučujících byl Mgr. Martin Víta, Ph.D., který nám na prvním cvičení zmínil portál Research Jobs, který založil.
Přes něj jsem se dostal na stránky Centra Radius. Pan Víta také zmiňoval samotné Centrum Radius a Fyzikální ústav.


Doporučil bys stáž svým kamarádům?

Určitě bych ji doporučil všem, svým přátelům i ostatním, kteří hledají stáž, práci nebo brigádu. Výhoda je v tom, že člověk nemusí být fyzikem ani mít mega vyskillovaný životopis, aby mohl stáž absolvovat.