Obor: IT

4G/5G vzdálená komunikace a sběr dat – 1

Implementace robustní a efektivní stack pro vybranou vestavěnou platformu (jako je STM32, ARM Linux nebo ESP32) se spolehlivým a bezpečným (správně šifrovaným) přenosem dat v síti 4G (LTE) a přidání některých předních standardních protokolů – IEC 104, DLMS, BACnet,… https://www.fm.tul.cz

Celý popis

Benchmark vybraných algoritmů na akceleračních kartách

Cílem této práce je vytvořit benchmarkové výpočetní úlohy pro akcelerační karty AMD VCK5000 a AMD Alveo U50LV, zkoumající datovou propustnost a výpočetní výkon na typických úlohách, jako je násobení matic, FT výpočty nebo inference neuronové sítě. Benchmark bude porovnán se stejnými (nebo alespoň podobnými) úlohami řešenými na GPU a CPU. Požadavky: dobrá znalost C++, zkušenost…

Celý popis

Platforma pro synchronizovaný vzdálený sběr audio signálu

Získávání zvukových signálů pomocí MEMS mikrofonů je omezeno délkou datových vodičů. Mikrofony lze provozovat na desce plošných spojů nebo ve velmi krátké vzdálenosti od přijímače. Pomocí diferenciální kabeláže bylo možné rozsah rozšířit pomocí standardní kabeláže a konektorů (UTP). Cílem této práce je identifikovat vhodné obvody LVDS, navrhnout obvodové desky pro stranu mikrofonu a stranu přijímače,…

Celý popis

Bayesovská síťová analýza konspiračních a dezinformačních narativů

V nedávném průzkumu veřejného mínění, který provedl Český rozhlas, Sociologický ústav Akademie věd ČR a web Investigace.cz, bylo položeno několik otázek týkajících se víry v konspirační teorie, důvěry v instituce a konzumace médií. Do průzkumu byla zahrnuta i řada psychologických proměnných. Cílem práce je analyzovat, které konspirační a dezinformační narativy rezonují v české společnosti. Konkrétním…

Celý popis

Analýza dat z dotazníků

Dotazníky jsou významným prostředkem k získávání dat. Jako typický příklad můžeme uvést oblast medicíny návrhy při budování nových projektů chytrých měst, dopravních řešení a podobně. Dotazníky poskytují diskrétní nebo diskretizovaná data. Jejich analýza je založena na modelu. Běžným modelem diskrétních data je kategorický model. Ten ale v případě více veličin s více hodnotami selhává v…

Celý popis

AI metody v elektronové a fluorescenční mikroskopii

Nové generace elektronových a superrezolučních fluorescenčních mikroskopů v kombinaci s metodami hlubokého učení dávají bezprecedentní možnosti analyzovat materiálové a biologické vzorky. Během stáže se studenti seznámí s rekonstrukčními metodami, jako je dekonvoluce a superrozlišení, a získají vhled do metod automatické segmentace, detekce a trekování velkého množství malých objektů. Vyzkouší si použití těchto metod na problémy…

Celý popis

Využití 4D STEM pro mapování lokálních deformací

4D STEM je pokročilá metoda transmisní elektronové mikroskopie, při níž se pro každý jednotlivý obrazový bod současně zaznamenává 2D difrakční obrazec. Analýzou těchto obrazců je pak možné získat velké množství informací o fázovém složení, krystalografické orientaci i prostorovém rozložení mikroskopických deformací. Během stáže se student/ka seznámí se základy sběru dat pro 4D STEM a následně…

Celý popis

Využití vektorových databází pro podobnostní vyhledávání

V souvislosti s rozvojem využívání vektorových reprezentací entit zejména v souvislosti se zpracování dat pomocí (hlubokých) neuronových sítí, roste i význam vektorových databází (např. Chroma DB, Qdrant.tech, …). V rámci stáže bude probíhat implementace podobnostního vyhledávání v dané doméně dle dohody s uchazečem. Zadání může být rozšířeno o multimodální přístupy či další use-cases. https://www.fzu.cz/home

Celý popis

Vizuální synergie: Propojení experimentální práce a vizualizace pro hlubší porozumění získaným datům

Stáž kombinuje experimentální práci se sběrem dat, programováním k jejich vizualizaci a tvorbou interaktivních webových aplikací pro prezentaci výsledků. Účastníci získají dovednosti v oblasti práce s daty, programování a komunikace vědeckých poznatků. https://www.fzu.cz/home

Celý popis

Automatická charakterizace vlastností laserového svazku

Moderní zdroje laserového záření, především lasery na volných elektronech (FEL), dokáží produkovat impulzy o dříve nemyslitelných intenzitách a energiích fotonů překračujících desítky kiloelektronvoltů. Charakterizace takovýchto intenzitních laserových svazků na krátkých vlnových délkách je i v dnešní době značně náročná. S vývojem světelných zdrojů tak jde ruku v ruce i vývoj analytických metod, pomocí nichž lze…

Celý popis